Pasitikti ir švęsti didžiąsias metų šventes kasmet kviečiantis ir miesto tradicijas puoselėjantis festivalis „Kalėdos sostinėje“ džiaugiasi – po keturiolikos metų pertraukos Katedros aikštėje sužibusi natūrali eglė žadino tikrąją Kalėdų dvasią, o šventiniai renginiai Vilniuje vėl gausiai būrė miesto bendruomenę ir svečius, kurie ne tik aktyviai pramogavo, bet ir dalijosi dėmesiu, gerumu ir bendryste.

Kalėdos sostinėje 2023 / I. Gelūno nuotr.

„Nors šventės baigėsi, tikimės, kad jų metu patirtos šiltos akimirkos, kaimynystė ir prasmingi darbai vilniečius ir sostinės svečius lydės visus metus ir padės įveikti naujų metų iššūkius“, – sako programos „Kalėdos sostinėje“ organizatoriaus Vilniaus kultūros centro direktorius Paulius Jurgutis.

Originaliais ir kūrybiškais puošybos sprendimais pasaulyje išgarsėjusi Vilniaus Kalėdų eglė, šįmet buvo pastebėta ir pasipuošusi natūraliu rūbu. Vienas populiariausių Amerikos televizijos naujienų kanalas ABC News sostinės eglę įtraukė į 25 įspūdingų Kalėdų eglių pasaulyje sąrašą, kur mūsų žaliaskarės nuotrauka – pirmoji.

Kalėdas Vilnius pasitiko puošnus kaip niekada, ypač senamiestis. Akis džiugino naujos miesto kalėdinės dekoracijos, maloniai stebino daugybė originaliai išpuoštų ir spindinčių restoranų, viešbučių ir parduotuvių vitrinų – ne vieną įkvėpė šventiniam pasivaikščiojimui, pasimėgauti ypatinga atmosfera mieste.

Kalėdos sostinėje 2023 / S. Žiūros nuotr.

Visoje sostinėje Kalėdų laukimo laikotarpiu spindėjo daugybė originaliai dekoruotų Kalėdų eglučių. Šventiniai renginiai būrė vilniečius ir miesto svečius nuo pirmųjų dienų. Visas sostinės seniūnijas aplankė ir bendruomenių narius kvietė daugiau laiko skirti gyvam bendravimui skanėstais ir arbata vaišinantis „Kaimynų Kalėdų“ autobusiukas. Čia geriausia šventine dovana tapo ne tik arbata ir išdalintos 4200 porcijų gardžių karštų spurgyčių, bet – dėmesys, pokalbiai ir bendrystė.

Be abejo, pagrindine traukos ir susibūrimų vieta buvo Katedros aikštė ir joje Kalėdų eglę apglėbęs, ypač aktyviai savaitgaliais šurmuliuojantis, Kalėdų miestelis, kurio skanėstais mėgavosi ir puikiomis dovanomis džiaugėsi, tikėtina, mažiausiai kas antras vilnietis ir dešimtys tūkstančių miesto svečių.

Netoliese, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmų Didžiajame kieme įsikūrusioje čiuožykloje žiemos pramogas šventiniu laikotarpiu išbandė 36 tūkst. lankytojų. O visą gruodžio mėnesį priartėti prie kunigaikščio Gedimino sapno šių dienų akimis – išvysti kalėdinės čiuožyklos erdvėse vakarais rodytą ledo šou – „Legenda. Vilniaus sapnas“ panoro beveik 13 tūkst. vilniečių ir sostinės svečių. Primename, kad čiuožykla vis dar veikia ir lankytojų lauks iki pat vasario 16 d.

Kalėdos sostinėje 2023 / S. Žiūros nuotr.

Kalėdų traukinuku, kuris šventiniu laikotarpiu sostinės senamiestyje nuriedėjo per 2000 km, keliavo 13 tūkst. mažųjų keleivių ir jų tėvelių.

Stabtelti švenčių šurmulyje ir pasimėgauti gyva muzika, kalėdinėmis melodijomis kvietė kasmet vis daugiau klausytojų sulaukiantys advento koncertai „Kalėdų skambesys atviroje Prezidentūroje“ šventiškai išpuoštame Prezidento rūmų vidiniame kieme ir istoriniame parke.

21-osios Tarptautinės Kalėdų labdaros mugės organizatoriai ir dalyviai tęsė kilnią tradiciją – sukūrė šventę vilniečiams ir skatino juos aukoti. Šįmet į mugės paramos fondą pavyko surinkti daugiau nei 73 tūkst. eurų, iš kurių daugiau nei 67 tūkst. eurų skirti aštuoniems labdaros gavėjams: Asociacijai „Vilniaus lietaus vaikai“, Kaišiadorių VšĮ „Paparčių šv. Juozapo šeimos namai“, Rietavo savivaldybės VšĮ „Tverų dienos centras“, Biržų VšĮ „LASS šiaurės rytų centras“, Vilniaus lopšeliui-darželiui „Coliukė“, VšĮ „Vaikų Linija“, Vilniaus VšĮ „Senjorų socialines globos namai“, Kauno socialinės globos centras „Vija“.

Kalėdos sostinėje 2023 / S. Žiūros nuotr.

Antrą kartą ukrainiečių vaikus ir mažuosius vilniečius būti kartu subūrė speciali šventė „Švęskime šv. Kalėdas kartu!“, kurios dalyviai džiaugėsi rekordiniu kiekiu – daugiau nei 50 tūkst. karštų spurgyčių, karštu šokoladu, vafliais, arbata, Lietuvos žvaigždžių muzikiniais pasirodymais, palaikymu ir bendrystė. Renginyje dalyvavo kelios dešimtys savanorių ir apie 5 tūkst. vilniečių.

„Kalėdos sostinėje 2023“ taip pat prisidėjo prie maltiečių organizuojamos vienišų senelių paramos akcijos „Maltiečių sriuba“ Katedros aikštėje.

Prie net 48-ąjį kartą vykusio Kalėdinio bėgimo starto linijos rikiavosi daugiau nei 4 tūkst. Kalėdų senelių, elfų, elnių ir kitokiais įmantriais kostiumais pasipuošusių bėgikų, kurie ryžtingai ir su plačiomis šypsenomis veiduose įveikė pasirinktus 3, 6 ir 12 km atstumus. Gerų emocijų netrūko tiek spindinčiose sostinės senamiesčio gatvėse, tiek ir už trasos ribų.

Kalėdos sostinėje 2023 / E. Kinaičio nuotr.

Ryškiai ir įsimintinai išlydėti senuosius ir pasitikti Naujus 2024 metus vilniečiai ir miesto svečiai penktus metus iš eilės rinkosi prie Vilniaus varpinės, kurią puošė naujos vaizdo projekcijos. Vienas kitą keičiančiais raštais nuspalvintas Varpinės bokštas ir dešimtys tūkstančių šventės dalyvių šoko disko ritmu. Vidurnaktį Katedros aikštę ir jos prieigas nušvietė įspūdingas net 30 galingų lazerių šviesų šokis, kurio spinduliai skrodė 2 km ilgio Gedimino prospektą ir žaidė Vilniaus dangaus platybėse.

Sausio 6-ąją iškilmingos teatralizuotos eisenos metu, šaltuko nepabūgę, Vilniui gerų metų palinkėję ir Mokytojų namų kiemelyje aplankę renginį „Lik sveika, Kalėdų eglute“, Trys Karaliai tradiciškai uždarė šventinį sezoną.