2022-ųjų metų šventinio sezono pradžia Vilniuje įspūdinga – lapkričio 26-osios vakare sostinės Katedros aikštėje įžiebta Kalėdų eglė – 700 gimtadienio žvakučių puošta jubiliejinio torto formos meninė kompozicija „Su Gimtadieniu, Vilniau!“.

Šventę Katedros aikštėje pradėjo DJ Jovani ir senoviniais instrumentais – daudytėmis – skambinę ansamblio „Lietuva“ muzikantai, kurie, kaip kadaise kunigaikščio Gedimino šaukliai, kvietė visą pasaulį į Vilnių kitąmet švęsti miesto jubiliejaus.

Renginio vedėjai ir atlikėjai kvietė vilniečius, sostinės svečius ir žiūrovus prie televizijos ekranų pasitikti jaukiausią metuose laiką, pildyti svajones, rasti laiko susitikti ir būti artimesnius, dalytis, pakeliauti laiku ir prisiminti, koks buvo ir koks yra Vilnius. Daug dėmesio skirta ir už laisvę kovojančiai Ukrainai, o šventėje pasirodė Nadijos Admachuk vadovaujamas Ukrainos moterų choras, kuris ir įžiebė šių metų Vilniaus Kalėdų eglę.

„Kasmet įžiebdami Kalėdų eglę, kalbame apie tai, kad yra svarbesnių dalykų, nei lemputės, dovanų paieškos, ar kiti rūpesčiai. Šiemet šios kalbos įgavo realų pavidalą – ukrainiečiai jau 276 dienas kare. Kviečiu prisiminti, kas iš tiesų svarbiausia – koks didelis džiaugsmas turėti namus, puošti eglutę, pasikviesti draugų, bendrauti ir žinoti, kad perspektyva – gera. Noriu pasveikinti – gyvename nuostabiame, saugiame, klestinčiame ir į priekį einančiame mieste, kuris kitąmet švęs 700 metų jubiliejų. Džiaukimės savo miestu ir branginkime tai, ką turime”, – palaikyti ukrainiečius kvietė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

„Šių metų Kalėdų eglė – ryškus kvietimas apsilankyti Lietuvos sostinėje bei ypatingi gimtadienio linkėjimai Vilniui, kuriuos simbolizuoja ant torto degančios žvakutės. Tikimės, kad ši didinga ir kerinti Kalėdų eglė, kaip ir XIV a. Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino rašyti laiškai, taps šių dienų Vilniaus laišku Europai bei visam pasauliui ir žinia apie Vilniaus 700-ąjį jubiliejų pasklis tolimiausiuose planetos kampeliuose“, – sako „Kalėdos sostinėje“ organizatoriaus Vilniaus kultūros centro direktorius Paulius Jurgutis.

Šių metų Kalėdų eglės meninė kompozicija yra elegancijos ir estetikos derinys. Kaip ir dera kiekvienam, ypatingom progom ruošiamam, kulinarinių įgūdžių šedevrui, šis žavi didinga, kūrėjų meistriškumo ir daugybės pastangų pareikalavusia išvaizda. 25 m aukščio ir 22 m skersmens trijų pakopų gimtadienio torto forma sukonstruota iš šviečiančiomis baroko stiliaus puošmenomis dekoruotų metalo konstrukcijų.

Pirmasis eglės-torto aukštas – eglę juosia lyg kolonada: ritmiškai atsikartojančios kolonos ir šventinę erdvę kuriantys dekoratyvūs kabantys sietynai. Visų trijų aukštų briaunas ir horizontalias plokštumas puošia šaltai balta spalva šviečiančios baroko stiliaus dekoracijos. Šiltai balta spalva žiba ir Vilniui jubiliejinius linkėjimus dovanoti kviečia – 700 gimtadienio žvakučių.

Meninės kompozicijos centre, lyg ypatingas „įdaras“ – aukso spalvos žaislais ir tviskančiomis girliandomis išpuošta Kalėdų eglė, sukurta iš 6000 vnt. eglišakių apkaišyto metalinio kūgio formos karkaso. Eglės viršūnę puošia žvakės liepsnelė – „torto fontanas“.

„Gimtadienio pyragas ir žvakutės ant jo yra nuo senovės Romos laikų gyvuojanti tradicija. Žmonės tikėjo, kad iš gyvenimo šviesą simbolizuojančių žvakučių kylantys dūmai jų maldas ir norus nuneš danguje gyvenantiems dievams. Įvairių šalių tradicijose į šventinio torto ar pyrago vidų būdavo dedama moneta ar žiedas. Buvo tikima, kad tą, kuriam kartu su pyrago gabalėliu atiteks ši staigmena, ištisus metus lydės sėkmė. Tikimės, kad kiekvienam ją išvydusiam ji kurs teigiamas emocijas ir stebuklus“, – vilniečiams ir miesto svečiams linkėdamas, kad visi norai pildytųsi taip pat lengvai, kaip užpučiamos gimtadienio žvakutės ant torto, sako eglės kūrėjas, „Švenčių studija“ atstovas Dominykas Koncevičius.

Sostinės Kalėdų eglė vilniečiams ir miesto svečiams šventinę nuotaiką dovanos ir 2023 m. sausio 25-ąją švęsti Vilniaus 700-ąjį jubiliejų kvies iki sausio 8 d.

 

Draugiją Kalėdų eglei Katedros aikštėje palaiko ir greta nusidriekęs tradicinis Kalėdų miestelis. Jo siūlomų šventinių gėrybių ir dovanų iki 2023 m. sausio 1 d. taip pat bus galima rasti priešais Katedrą esančiame Odminių skvere ir Vinco Kudirkos aikštėje.

Mažųjų vilniečių ir sostinės svečių džiugus klegesys jau girdėti Kalėdų traukinuko stotelėje, šalia Katedros aikštės, prie Arkivyskupijos. Traukinukas Vilniaus senamiesčio gatvėmis smagiai dardės iki sausio 8 d.